Arto Lahti Helsingin valtuustoon!

Etusivu
Profiili
Tiedotteet
Teemat
Kalenteri
Tukijaksi
Media
Yhteys



TIEDOTTEET

Arto Lahti osaa ja uskaltaa!
Arto Lahden korkearesoluutiokuvat

Tiedotteet

Tiedote-sivullamme ovat myös Arto Lahden presidentinvaali- ja eduskuntavaalikampanjan tiedotteet. Ne kertovat Arto Lahden aktiviteeteista ja mielipiteistä.


Tilaa Arto Lahden vaalikirja tällä lomakkeella!






YT-LAIN KOUKEROT JA YRITTÄJYYS

Asia: Tiedote 30.10.2006, julkaisuvapaa
Lähettäjä: Professori Arto Lahti/SPYE
Lisätiedot: www.artolahti.com, Email

Jorma Ollila oli Teknologiateollisuuden 100-vuotisjuhlassa huolissaan siitä, että Suomea vaivaa pysähtyneisyys. Tämä ei ole vain Suomen pulma, vaan myös mm. Ruotsin. Mutta mitä pysähtyneisyys oikein on? Kysymys on siitä, mitä Sauli Niinistö viesti kampanjassaan. Vastakkainasettelun aika työnantajan ja työntekijän kesken on ohi. Vain kumppanuus voi luoda työpaikkoja.

Maailmantalouden ongelma Suomen kannalta on se, että kilpailu työpaikoista kiristyy. Globaalisti työtä on jakamassa noin miljardi uutta työnhakijaa. Aasia ja osin Etelä-Amerikka ovat jo mukana globaalitaloudessa. Afrikka on vasta tulossa mukaan. Tämä tietää sitä, että lähivuosina kilpailu työpaikoista kiristyy. Suomi tulee menettämään työpaikkoja mutta mahdollisuudet voittaa ovat suuremmat.

YT-lain kokonaisuudistus on tyypillinen ajan ilmiö. Sen tavoitteet ovat kauniit ja kannatettavat, mutta edustavat aikaa, joka oli ennen 1990-luvun globaalishokkia. Me emme voi hoitaa yhteistoimintaa lisäämällä lainsäädäntöä. Yrittäjillä ei ole aikaa monimutkaisiin YT-menettelyihin. Ongelma ei ole paha tahto, vaan markkinat. Yrittäjät joutuvat sopeutumaan siihen, että töitä tulee entistä lyhyemmällä varoitusajalla ja vain tiukasti hinnoiteltuna.

Lainsäädännön sijasta tarvitaan kumppanuutta. Tämä on juuri Tanskan malli tai oikeastaan Jyllannin malli, jota olen havainnoinut lukuisilla kenttätutkimuksilla. Siellä yhteistoiminta toimii joustavasti. Yrittäjät kantavat vastuuta mutta lähiyhteisöt ja työntekijät tukevat yrittäjiä. Nuoriso työllistyy paikallisiin yrityksiin. Olen vuosikausia kirjoittanut ja puhunut siitä, että nuorison saaminen nopeasti töihin paikallisiin yrityksiin on maakuntien dynamiikan perusta.

Suomi voi olla myrskyisän globaalitalouden voittaja. Mutta yritykset eivät voi menestyä, jos ne ovat negatiivisen julkisuuden ja jopa viranomaismielivallan kohteena. Lakikoukeroiden sijasta tulisi keskittyä siihen, miten yhteistoiminta oikeasti toimisi kuten Tanskassa. Yrittäjyys syntyy ja kasvaa, jos sille annetaan tilaa mutta kuolee byrokratiaviidakossa.

Yrittäjäprofessori Arto Lahti
Suomen pienyrittäjien etujärjestö, SPYE ry:n puheenjohtaja
Kokoomuksen kansanedustajaehdokas Satakunnassa

Lisätiedot:

Professori Arto Lahti
050 376 9428 Email

Takaisin pääsivulle




Copyright 2008 © www.artolahti.com
Up-date 25.11.08